body záchrany

Už nás chrání „body záchrany“ – víte, co to je?

Pokud máme volný víkend a je venku hezky nebo třeba je po dešti, většinou se vydáváme do lesa, kde trávíme dopoledne tím, že sbíráme houby. Většinou si však společně s hřiby přineseme i nějaké to klíště, které nám poté může značně zkomplikovat život. Ovšem do lesa se nechodí jenom sbírat hřiby, ale také se sem jezdí stanovat nebo podobně. Takové velké lesní dobrodružství je populární nejen u rodin s dětmi, ale také i u bandy přátel, kteří si chtějí užít hezký společný víkend.

Lesy však do dneška nebyly zrovna dvakrát chráněny před námi lidmi nebo jsme mnohdy nebyli my dobře chráněni v lesích. Nicméně ať už je to jakkoliv, v pražských lesích dnes přibyly takzvané „body záchrany“, které jsou určené právě pro návštěvníky zdejších lesnatých oblastí.

Proč byly „body záchrany zavedeny?

Co se týče pražských ulic, tak podle mezinárodních průzkumů patří k těm nejvíce bezpečným na světě. Ovšem co se týče zelených ploch, ty nejsou zrovna tak dobře bezpečné, jako ulice. Metropole se tak rozhodla zlepšit ochranu návštěvníků pražských lesů a lesoparků. „Body záchrany mají sloužit k naší větší bezpečnosti.

O co se jedná?

Jedná se vlastně o jakési identifikované body, které jsou označeny jedinečným kódem, což je většinou kombinace dvou písmen a tří čísel. Tento kód je zařazen v databázi složek záchranného systému. Pokud se uvede kód při volání na tísňovou linku, policie, hasiči i zdravotní služba bude moc dobře vědět, kde se aktuálně nacházíte. Bude tak zásah mnohem rychlejší a i zdravotní první pomoc bude poskytnuta v rekordních časech.

„Body záchrany“ tak výrazně usnadňují lokalizaci volajících v situacích, kdy je jejich život, zdraví, majetek nebo cokoliv jiného v nebezpečí. Díky těmto bodům se doufá v nejen více zachráněných životů, ale také se doufá, že bude kriminalita snížena a bezpečnost více utužena.