Nové Václavské náměstí 01

Praha už zná novou podobu Václavského náměstí

Radní města dnes schválili aktualizaci návrhu proměny Václavského náměstí.

Nový návrh podoby Václavského náměstí vychází z původního návrhu z roku 2005. Ten vznikl ve spolupráci ateliéru Jakub Cigler Architekti a Atelieru DUA, tehdy vzešel z urbanisticko-architektonické soutěže. Nový návrh však umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvoří promenádu pro pěší. V návrhu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.

Lidem se vrátí Václavské náměstí do podoby, jako tomu bylo ve 20. století. Konec ustupování stanovištím taxikářů, stánkům s klobásami a naháněčům do nočních klubů. Posunutím tramvajové trati navíc vznikne krásná promenáda pro pěší a nová tramvajová trať znamená velký pokrok ve stabilizaci pražské tramvajové sítě. Alternativní tratě v centru umožní rozvoj dalších tramvajových tratí na okrajích Prahy.

Dolní část náměstí se začne měnit již na jaře příštího roku. Po Malostranském, Karlově, Vítězném a Mariánském přichází konečně na řadu i Václavské.

Na celkovou kvalitu revitalizaci veřejného prostoru a řešení tramvajové trati bude z pohledu města dohlížet IPR Praha. Předpokládá se, že s revitalizací by se mohlo začít v roce 2022. Pražanům představí novou podobu Václavského náměstí náměstci primátora Adam Scheinherr a Petr Hlaváček spolu s architektem Jakubem Ciglerem v 18:30 hodin v Centru architektury a městského plánování (CAMP).