Nebezpečná hračka

Panenka na hraní, která může ohrozit zdraví dítěte

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele hračka – „Smějící se miminko“, která může znamenat pro děti zdravotní riziko. ČOI nařídila okamžité stažení výrobku z trhu.

Česká obchodní inspekce objevila na trhu výrobek „Smějící se miminko“. Jedná se o textilní měkce vycpanou panenku s tvrdou plastovou hlavou a rukama i chodidly z měkkého plastu. Je oblečená v bílém kompletu v kombinaci se žlutými či zelenými rukávy, náplety či ozdobnými díly. Na předním díle mikiny jsou na textilii natavena barevná plastová písmena A, B, C. Výrobek je zabalen v igelitovém sáčku se samolepkou s údaji pro spotřebitele. Pod oblečením má miminko na bříšku otevřenou kapsu, do které je vloženo pouzdro se třemi knoflíkovými bateriemi. Po smáčknutí bříška panenky se ozve hlasitý smích. Kryt pouzdra lze otevřít pouhým vysunutím plastového víčka.  Na průhledném sáčku, v němž je panenka zabalena, je přilepena papírová etiketa s piktogramem Nevhodné pro děti do tří let a slovním vysvětlením důvodu „Upozornění: Hračka není pro děti do tří let. Hračka se nehodí pro děti mladší tří let, poněvadž malé díly můžou být polknuté nebo vdechnuté“.

Česká obchodní inspekce zjistila, že výrobek není v souladu s požadavky na bezpečnost hraček (NV č. 86/2011 Sb., které jsou konkretizovány v EN 62115 – Elektrické hračky – Bezpečnost), kdy knoflíkové články a baterie typu R1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje, pokud kryt jejich prostoru nemůže být otevřen pouze po provedení nejméně dvou současných na sobě nezávislých pohybů. Pouzdro, ve kterém jsou u této hračky baterie uloženy, je možné otevřít bez použití nástroje pouhým vysunutím plastového víčka. Baterie po vyjmutí z pouzdra může dítě vložit do úst a polknout či vdechnout.

 

Česká obchodní inspekce uložila prodejci ochranné opatření, kterým je bezodkladné stažení výrobků z distribuce. Hračka bude nahlášena kontaktnímu bodu na MPO a informace o ní byly zveřejněny v systému RAPEX pod číslem A12/0383/18

 

Identifikace výrobku:

Smějící panenka – miminko

Název výrobku uvedený na etiketě oblečku:     Youfei

Typ / číslo modelu:                                                ITEM NO: TT2193K80

EAN:                                                                          8592193178236

Identifikační údaje dovozce:                                Neuvedeny

Identifikační údaje výrobce:                                 Neuvedeny

Distributor:                                                               GEPE s.r.o., Berlínská 1491/9, 102 00 Praha 10, Hostivař

Země původu:                                                           P.R.C. (People’s Republic of China)

Smějící se miminko

Smějící se miminko