ferda mravenec

Oslavili jste výročí Ferdy Mravence – hrdiny vašeho dětství?

Dětství měl každý z nás jiné, ale shodneme se na tom, že ho provázely nejrůznější pohádky, kvůli kterým jsme každý den rádi vstávali z postele. Těch pohádek samozřejmě neustále přibývalo – některé zmizely dokonce tak rychle, jak se na televizních obrazovkách objevily. Je však nutné podotknout, že některé pohádky se staly doslova nesmrtelné a vysílají se dodnes.

Jednou takovou pohádkou byl například Krteček, který se však už na televizních obrazovkách takřka nevyskytuje. Která pohádka se však stále i po devadesáti letech těší neutichajícímu obdivu, je Ferda Mravenec. Kdo by to byl řekl, že tomuto sympatickému mravenci se zlatým srdcem a červeným šátkem kolem krku, který byl věčně zamilován do pyšné Berušky, je už devadesát let?

Jak příběh Ferdy Mravence vlastně začal?

Všechno to začalo knihou Ondřeje Sekory, který si vymyslel právě tuto krásnou postavičku. Rozhodl se, že s ní zpříjemní dětství všech dětí, a stalo se tak. Sekorův Ferda Mravenec byl nejdříve k dostání jenom na papíře, ale později se dostala tato pohádka i do fantastických filmových podob, které zahltily televizní stanice. Popularita Ferdy Mravence se projevila i na sledovanosti – tuto pohádku denně sledovala takřka každá domácnosti.

Jak se 90. výročí oslaví?

Ferda Mravenec, jelikož mí těsně před stovkou, si rozhodně zaslouží mít nějakou oslavu. Ta se však otevřela už veřejnosti – přichystala se unikátní výstava, která rozhodně není jenom pro děti. Pokud byl Ferda Mravenec i váš hrdina dětství, pak byste rozhodně měli zajít na výstavu v paláci Koruna i vy.

Pár informací o autorovi:

Jelikož se Ondřej Sekora zasloužil o naše krásné dětství, měli bychom o něm něco vědět. Je o něm všeobecně známo, že se vysmíval Hitlerovi. Kvůli svému židovskému původu byl vězněn v různých nacistických lágrech. Zemřel však až v Praze, a to roku 1967.