Nový rok bude pro Prahu

Nový rok bude pro Prahu výjimečný – co se stane?

Praha je největší město České republiky a neustále se v něm něco děje. Letos se zde budou hostit celosvětová sportovci při různých sportovních událostech, jindy nás překvapí jiné akce, na které se můžeme přijít podívat. Nicméně mnoho věcí se děje i na úřadech, kde se schvalují nejrůznější vyhlášky či dodatky, které výrazně ovlivní životy Pražanů.

Například už nyní se ví o tom, co přijde příští rok – od nového roku bude mít Praha třeba jednotnou datovou platformu.

Proč byla společná datová platforma schválena?

Praha jakožto jedno z nejkrásnějších měst střední Evropy se už nějaký ten pátek usilovně snaží o to, aby byla zařazena mezi světové Smart Cities, tedy mezi světová chytrá města, která využívají technologii k tomu, aby se u nich žilo lépe a ekologičtěji. Nyní město doufá, že se do tohoto žebříčku dostane díky právě datové platformě, která je podle všeho stěžejní součástí koncepce Smart Prague (čili chytrá Praha). Mělo by se jednat o jakýsi projekt, který by měl zajistit přenos, ukládání, zpracování i zveřejňování a taky praktické použití dat pro efektivnější řízení města.

Doufá se ve větší přehled

Hlavním důvodem je také to, že se doufá, že město bude díky této společné datové platformě jednotnější a hlavně přehlednější. V současné době už platforma je sice zhotovena, ale musí se provést výběrové řízení, které vybere dodavatele této platformy pro zatím pilotní provoz.

Mimo to má tato platforma hned několik cílů, z nichž jeden je například otevřenost infrastruktury. Díky otevřenosti infrastruktury bychom tak měli získávat definovaná veřejná data, které umožní to, že je bude moct město kombinovat tak, aby se získával přínos nejen v ekonomické, ale také ve strategické či koncepční oblasti. Díky tomu se tak budou moct ušetřit náklady, které se dávají do provozu města, a určí se pak na zvýšení komfortu pro obyvatele tohoto krásného historického města.