Ferda Mravenec

Ferda Mravenec slaví další kulatiny!

Každé dítě mělo ve svém dětství nějakou pohádku, bez které nechodilo spát. Mnoho pohádek pak následně bylo i zfilmováno, a tak se děti mohly radovat z toho, že jejich dětští hrdinou jsou nejen na papírových stránkách knihy, ale také na televizních obrazovkách. Pro takové pohádky se najednou hned rády toužily probouzet, aby je pěkně zastihly, protože pohádky se většinou dávaly brzy ráno a ti, kteří dlouho spali, si jich vůbec neužily.

To se nějak zachovalo dodnes, stejně jako některé pohádky, které tehdy byly pouze na stránkách knihy, ale dnes je už najdeme také ve filmové verzi. Jednou takovou pohádkou je i Ferda Mravenec, který letos slaví své velké jubileum, a to konkrétně devadesát let.

Za vším stojí Ondřej Sekora!

Na svět přišel Ferda Mravenec opravdu před devadesáti lety, kdy se poprvé ukázal světu díky spisovateli Ondřeji Sekorovi. Jeho nápad se dětem velice zalíbil a právě tato knížka byla následně také zfilmována formou pohádkového Večerníčku, na který se děti dívaly předtím, než šly spát. Životní jubileum této postavičky si můžete připomenout díky aktuální výstavě, která probíhá v pražském paláci Koruna.

O čem výstava celkově pojednává?

Mnoho lidí si myslí, že výstava pojednává o něčem dalším, než o Ferdu Mravenci, ale opravdu je tato výstava zasvěcena jen a pouze jemu. Povídá o době, kdy poprvé byl otištěn v časopisu Pestrý svět, kdy se poprvé vyšplhal na žebříčky oblíbenosti, kdy se dostal do papírové podoby a kdy o něm byl natočen pohádkový seriál či takzvaný Večerníček, na který se děti mohly s chutí dívat.

Samozřejmě se taky připomíná i padesát let, která uplynula od smrti otce tohoto Ferdy Mravence – od úmrtí Ondřeje Sekory, který byl nejen spisovatelem, ale také ilustrátorem, dále také novinářem a karikaturistou.

Je až neuvěřitelné, jak ten čas skutečně rychle letí.