Stažení z prodeje pískací žáby

ČOI stahuje z trhu pískací žábu kvůli ftalátům

Česká obchodní inspekce průběžně monitoruje, zda se na trhu nachází hračky, které mohou znamenat pro nejmenší děti vážné zdravotní riziko. Tentokrát objevila výrobek „Žlutá pískací žába“, který měl 400 krát více ftalátů, než je povolený limit.

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele hračka „Žlutá pískací žába“, která může pro nejmenší děti znamenat bezpečnostní riziko. Jedná se o mačkací hračku zhotovenou z měkkého žlutého plastu. Oči a tlama žáby jsou na hračce namalovány bílou, černou a červenou barvou. Ve spodní části je pískací zařízení, díky kterému po smáčknutí hračka vydává zvuk.

Laboratorní přezkoušení použitého materiálu prokázalo, že hračka nevyhovuje bezpečnostním požadavkům z důvodů zvýšené přítomnosti ftalátu, který podle ministerstva zdravotnictví může narušovat plodnost a zvyšovat riziko alergií. Množství tohoto ftalátu o více než 400 krát překročilo limit povolený platnou legislativou (zjištěn byl DEHP = Bis (2-ethylhexyl) ftalát v množství 48,0 ± 5,7 % hmotnostních, přičemž povolený limit je 0,1 %).

Česká obchodní inspekce uložila prodejci ochranné opatření, kterým je zákaz distribuce výrobku a stažení jmenovaného výrobku z distribuce, protože nesplňuje základní požadavky na bezpečnost hraček. Hračka byla rovněž nahlášena kontaktnímu bodu na MPO a údaje byly zveřejněny v systému RAPEX pod číslem A12/0155/18.

Identifikační údaje hračkyIdentifikační údaje hračky
Identifikační údaje obchodníka: Thi Tuyet Pham, Masarykovo náměstí 130, 338 08 Zbiroh
Dále uváděné údaje jsou citovány z papírové etikety, přilepené na sáčku, ve kterém byl výrobek nabízen k prodeji.   Na samotné hračce nejsou uvedeny žádné identifikační údaje.

Název výrobku: „Svítící míček 6,5 cm“ (název uveden v popisu na výrobku)

Typ / číslo modelu: ITEM NO: 4831695

EAN: 6951448316953

Země původu hračky: P.C.R.  (zkratka znamená People’s Republic of China)

Výrobce: Yiwu Hongbo Toys Faktory, Yiting Industrial Zone, Yiwu City, Zhejiang Province, China

Distributor: V-REMIX spol. s r.o., Pražská 383, 252 41 Dolní Břežany

Stažení z prodeje pískací žáby

Stažení z prodeje pískací žáby