dopravní značka

5 dopravních značek, jejichž význam většina řidičů nezná

Vyznat se mezi ohromným množstvím dopravních značek je umění. S mnohými se navíc setkáváme pouze sporadicky – doslova jednou za uherský rok. Zdaleka nejproblematičtější je pak značení, které majitelé řidičského oprávnění naposledy viděli v učebnici autoškoly. Není divu, že když na „vzácnou“ značku narazí v praxi, nevzpomenou si na její přesný význam. Které značení máme na mysli především?

Výstražná dopravní značka A26 – „Mlha“

Na výskyt mlhy či kouře, které způsobují sníženou viditelnost, upozorňuje výstražné dopravní značení svislé s kódem A26. Je poměrně vzácná a často se používá jako tzv. proměnná dopravní značka.

Zákazová dopravní značka B10 – „Zákaz vjezdu ručních vozíků“

Majitelé dvoukoláků by si měli dát pozor na velmi specifickou značku s označením B10. Zákaz vjezdu ručních vozíků platí pro vozíky, jejichž šířka překračuje limit 600 mm. Pokud jste kruhovou značku s vyobrazením muže tlačícím vozík někde viděli, dejte nám vědět. Rádi se na ni přijedeme podívat.

Příkazové dopravní značky C6a a C6b – „Nejnižší dovolená rychlost“

Na značení zakazující překročení rychlosti narážíme vůbec nejčastěji. Co však znamená rychlost na kruhové příkazové dopravní značce s modrým pozadím? Nejnižší povolená rychlost řidiči přikazuje, aby naopak rychlost nesnížil pod uvedenou hodnotu. Výjimkou je dopravní zácpa a další situace, které udržení minimální rychlosti znemožňují.

dopravní značka

Vodorovná dopravní značka V13b – „Křivky“

Co si počít, když na cestě uvidíte křivky? Vizuálně zajímavé dopravní značení vodorovné V13b se používá pro vyznačení plochy, do níž je zakázáno vjíždět nebo nad ni zasahovat nákladem. Výjimku můžete udělat v případě, že ji nutně musíte objet nebo přes ni odbočit na místo, které se nachází mimo pozemní komunikaci. Samozřejmě při tom nesmíte ohrozit ostatní účastníky provozu.

Informativní zónová dopravní značka IZ7a – „Emisní zóna“

Závěr patří značce, která se používá k označení části obce s omezením provozu vozidel, jež nesplňují zvláštní emisní podmínky. Ještě jste ji u nás neviděli? V blízké budoucnosti ani neuvidíte. Ačkoliv se dříve uvažovalo o jejím zavedení, toto dopravní značení Praha nakonec nedostala.