Trampové už sto let ovlivňují kulturu

Trampové už sto let ovlivňují kulturu, sport i umění. Povídá o nich nová výstava

Trampové jsou lidé milující kempování, milují cestování, spaní pod širým nebem, pojí se s nimi hraní na kytaru u táboráků. Jsou však specifičtí i na kytaru u táboráků. Jsou však specifičtí i jinými věcmi. Málokdo ví, že trampování výrazně ovlivnilo současnou podobu české kultury, umění a sportu. Existuje totiž trampské hnutí, o němž je možné dozvědět se na výstavě, která probíhá v Národopisném muzeu. Trampové totiž letos slaví rovnou stovku, přesto se najde jen hrstka lidí, kteří znají jejich dějiny i současné působení ve světě plném technologií a vymožeností.

Český tramping slaví sto let, je tedy stejně starý jako naše republika, ovšem na rozdíl od republiky se o trampování ví opravdu málo. Například věděli jste, že existují trampské osady a že první z nich byla založena roku 1918 ve Svatojánských proudech? Nejen o tom, jak se jmenovala, se můžete dozvědět na zmiňované výstavě, která je trefně nazvaný “Století trampingu”.

Jen pro zajímavost, v trampském hnutí dodnes působilo rovnou pět generací českých trampů. Osad přibývá i nyní. Aktuálně se jejich počet odhaduje na třicet až čtyřicet tisíc.