Je light opravdu light?

Je light opravdu light?

Tabák je trendem již celá desetiletí. Není se tak čemu divit, že jen v posledních padesáti letech se stihlo vyrojit nepřeberné množství způsobů jeho vychutnávání. Doba, kdy se museli jeho nadšenci spokojit pouze s doutníky či dýmkami je už dávno pryč a volba toho pravého typu, který bude vyhovovat právě vám, je nyní hotová alchymie. 

Když vám dá život citróny…

Přestože je dnes užívání tabáku bráno jako běžná záležitost, rozvoji tohoto průmyslu v jeden moment poněkud zamíchaly kartami výroky lékařů, které se začaly objevovat v druhé polovině dvacátého století. Poprvé v historii se totiž začaly množit názory, že jeho užívání skýtá i značná zdravotní rizika. Ačkoli se jednalo o zdánlivě nepříjemnou informaci jak pro uživatele, tak výrobce, nakonec se z ní podařilo přece jenom něco vytěžit. Tabákové společnosti se proto rozhodly přijít na trh s poněkud odlehčenější alternativou, takzvanými „light“ cigaretami.

Není všechno zlato, co se třpytí

Dnes však již víme, že ono označení „light“ je poněkud zavádějící. Snahou společností bylo vyrobit takový produkt, který bude obsahovat méně látek zatěžující organismus. To se také do jisté míry podařilo a podle přístrojů měřících zátěž kouře pro tělo, se účinek také zmírnil. Faktem však je, že ačkoli takzvané „lightky“ obsahují méně zmiňovaných látek, ve finále se jich do těla uživatelé dostává více méně podobné množství, jako v případě klasických výrobků. Během užívání lightek mají dle všeho uživatelé tendenci častěji a intenzivněji potahovat. Cílená snaha o zmírnění škodlivosti se tak docela vytrácí.

Pokrok před!

Přestože tento pokus o výrobu méně škodlivého tabákového výrobku se ne zcela zdařil, o pár let později se podařilo přece jenom představit produkt, který slibované benefity do velké míry naplnil. Boom lightek vystřídaly alternativy a v posledních letech se kormidla ujala zařízení zahřívající tabák. Tyto přístroje poskytují uživatelům stejný přísun nikotinu jako klasické výrobky, avšak s absencí toxinů jako je oxid uhelnatý nebo dehet. Během jejich užívání totiž nedochází k procesu hoření, který je běžně zodpovědný za uvolňování zmíněných látek. V současné době se velké popularitě těší například Pulze. Kromě již zmíněných benefitů rovněž díky unikátní technologii zabraňuje:

  • Žloutnutí zubů
  • Zbarvování nehtů
  • Nežádoucího zápachu oblečení

Další předností Pulze, kterou rozhodně ocení nejeden tabákový nadšenec je dlouhá výdrž baterie. 

  1. Stačí cca hodina nabíjení
  2. Na jedno nabití vydrží až na 40 použití

Jak je zjevné dřívější snahy o nabídnutí méně škodlivých variant už byly dávno předčeny. Otázkou je, kam nás technologický pokrok zavede příště?