Franchising v rozkvětu. Kde se vzal?

Franchising v rozkvětu. Kde se vzal?

Schází vám vůle pustit se do nového projektu nebo se uchytit v neprozkoumaném prostředí? Pak je franšíza pro vás to pravé. Nejdřív si ale zjistěte, co obnáší a jaké měla začátky. 

Kdysi dávno 

Franchising už dnes není nic tajemného, o čem by lidé nic nevěděli. Je mezi námi a běžně se o něm mluví. Začátky ale byly krušné a podnikatelská příležitost byla v očích mnoha lidí příliš velké sousto a riskantní krok pro obyčejný život. Dnes je situace jiná a těch, co si rádi usnadní práci a svezou se na vlně úspěchu ostatních, aby pak společně posilovali značku, přibývá. 

TIP: Nejčastější chyby v podnikání

První vlaštovky se objevily už na konci devatenáctého století, kdy Coca-cola dovolila prodávat svoje produkty i dalším restauracím a zařízením, aby zajistila šíření své značky. Stejně se ke své propagaci postavila společnost Singer Sewing Machine Company specializující se na šicí stroje. Kdo měl zájem, mohl jejich výrobky prodávat. na vlastní účet a pod svým jménem. Vyplatilo. Po téměř sto padesáti letech je tato značka stále živá a zároveň jedna z nejzvučnějších na světě. 

Opravdový úspěch ale přišel až se společnost Mc’Donalds. Ta je dnes téměř na každém kroku a stranou nestojí ani zapomenuté kouty země. 

O něco vzácnější 

I dnes mají firmy a podniky, které nabízí franšízovou spolupráci, ohromnou sílu a patří k nejoblíbenějším. Historie je vzácná komodita a zájemci o spolupráci se společností, která přežila průmyslovou revoluci i druhou světovou, mají čím dál větší zájem. Vidí v ní nezdolnost a potenciál, kterým se projekty, co začaly sotva před pár lety, chlubit nemohou. 

K nezastavení 

Mohlo by se zdát, že během dvacátého století přijde útlum. Ale ne. Ani druhá světová válka nedokázala rozvoj franšízingu zastavit. Proces propagace se pochopitelně změnil a musel se přizpůsobit době, ale po roce 1945 se opět rozjel naplno a trvá to dodnes. A díky internetu a sociálním sítím a změnám na pracovním trhu se nepředpokládám, že by se franšízing dostal do útlumu.