Co je náhradní plnění? Týká se tato povinnost i vás?

Co je náhradní plnění? Týká se tato povinnost i vás?

Víte o tom, že je tomu již téměř deset let, kdy vstoupil v platnost zákon, který v sobě obsahuje náhradní plnění? Že nevíte, čeho se týká? Podívejte se na základní informace a zjistěte, zda se tento zákon vztahuje také na váš podnikatelský subjekt. 

Čtyři procenta OZP 

Zákon, který vešel v platnost prvního ledna 2012, s námi je již jednu celou dekádu. Během té doby se celá řada podnikatelských subjektů srovnala s jeho zněním, a snaží se pravidelně tento zákon naplňovat. Zákon ukládá, že firmy, které zaměstnávají 25 a více zaměstnanců, musí povinně zaměstnat nejméně čtyři procenta osob se zdravotním postižením. Pokud tento zákon subjekt nesplní, vystavuje se udělením opakovaných pokut. Existují ještě ale dvě možnosti, jak tento zákon splnit. 

Můžete se vyplatit

První z možností není pro podnikatelský subjekt nikterak lákavá. Z povinnosti zaměstnat osobu se zdravotním postižením se totiž jako podnikatelé můžete vyplatit a státu tak odvádět pravidelnou měsíční částku, kterou budete nepřímo přispívat na zaměstnanost znevýhodněných osob. Tato forma plnění zákona ale vám jako podnikatelskému subjektu nepřináší žádné benefity. Proto ještě existuje třetí forma toho, jak povinnost splnit. Taková, která vyhovuje všem zúčastněným stranám. 

Náhradní plnění

Tou třetí možností je právě náhradní plnění. Touto formou plnění zákona máte jistotu, že získáváte také něco pro sebe a svůj podnikatelský subjekt. Náhradní plnění se vyznačuje tím, že od firem, které zaměstnávají padesát a více procent osob se zdravotním postižením, pravidelně odebíráte produkty nebo služby. Nepřímou formou tak podporujete znevýhodněné osoby, a pro svou firmu tak získáváte například pravidelný úklid kancelářských nebo provozních prostor. 

Náhradní plnění je způsob, jak splnit zákonem uloženou povinnost. Jak podpořit zaměstnanost osob se zdravotním postižením, ale také jak získat něco pro svou vlastní firmu.