praha

5 míst, které rozhodně nevynechat při návštěvě Prahy

Praha – stověžaté město v srdci Evropy, mnohdy nazývané matkou měst a každoročně navštěvované turisty ze všech zemí světa. K hlavním cílům patří jednoznačně Pražský hrad – jedná se totiž o největší souvislý hradní komplex na světě, zapsaný rovněž na seznamu UNESCO.  Jaká jsou ale další lákadla Prahy, za kterými se vyplatí vyrazit?

Vrch Petřín

Hned na úpatí, na místě zvaném Újezd, se nachází Pomník obětem komunismu, působivé sousoší upozorňující na nedávnou a temnou část české historie. Na vrch samotný je možné vyjet lanovkou. Pro tuto jízdu použijete stejný lístek jako na MHD. Na kopci na vaši návštěvu pak čeká nejen slavná rozhledna, jejíž vzhled byl inspirován Eiffelovou věží v Paříži, ale též zrcadlové bludiště nebo Štefánikova hvězdárna.

Zoologická zahrada

Tip na příjemné uvolnění pro všechny, kteří si na chvíli chtějí odpočinout od historie. Zoologická zahrada v Praze patří k největším v Evropě – pokud si ji chcete projít opravdu důkladně, vyhraďte si celý den. K dopravě do ZOO lze využít různé prostředky MHD, ráda bych ale doporučila zvlášť v letním počasí výlet lodí. Pravidelná lodní linka vyplouvá z Rašínova nábřeží blízko Tančícího domu, tudíž máte šanci již na začátku svého výletu spatřit také tento zajímavý architektonický objekt.

Josefov

Bývalá židovská čtvrť na Starém Městě je bezesporu dalším tipem k doporučení. Působí tajemně až magicky v kteroukoliv denní i noční dobu. Za návštěvu stojí zejména Židovské muzeum sestávající z interiérů jednotlivých synagog, které nyní slouží jako expoziční prostory. Můžete tedy shlédnout výstavu o životě Židů v Praze až do 18.století, jejich náboženských tradicích a zvycích, ale i trýznivá mementa II. světové války a holocaustu. Součástí Židovského muzea je i vstup na Starý židovský hřbitov.

Staroměstské náměstí

Nejenže právě zde naleznete slavný orloj, před nímž se hodinu co hodinu shromažďují turisté, aby viděli hodiny „v akci“, možností je na Staroměstském náměstí mnohem víc: Týnský chrám s věžemi vytvořenými dle symboliky Adama a Evy, barokní chrám sv. Mikuláše, ale též Staroměstská radnice, která mimo jiné nabízí komentované prohlídky pražského podzemí a nádherný výhled z tamější velké věže. Až vám posléze vyhládne a budete hledat kvalitní restauraci na Starém Městě, neváhejte popojít ještě kousek dál na Malé náměstí, kde se vám naskytne pohled na krásný, bohatě zdobený dům U Rotta, jehož součástí je rovněž restaurace Nuance.

Karlovo náměstí

V historii se honosilo názvem Forum Magnum a dodnes je největším náměstím v Praze. Co je zde k vidění? Například Novoměstská radnice, tzv. Faustův dům, kde bydlel Edward Kelley, věhlasný alchymista na dvoře Rudolfa II. nebo – v blízkosti – pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje, v jehož kryptě se ukrývali účastníci operace Anthropoid.

A poslední rada na závěr – nezapomeňte si rezervovat hotel na Starém Městě, abyste to k jednotlivým památkám neměli daleko!