Agapornis: malý hlasitý ptáček se silným zobákem

Agapornis: malý hlasitý ptáček se silným zobákem

Agapornis je malý papoušek, který na první pohled vypadá velice pěkně. Vybírat si můžete z různých druhů agapornisů, kteří se liší svým zbarvením. Chovatelé se dokonce stále ještě pouští do dalšího šlechtění a výsledkem je stále větší množství barevných kombinací. Jakkoli vypadá tento ptáček neškodně, mnozí chovatele (kteří si nezjistí informace o něm předem), mohou být nepříjemně překvapeni. Investovat obvykle musí i do nové ptačí klece. 

Silný zobák 

Protože je agapornis malý ptáček, koupí mu nevědomí chovatelé malou klec. Ale ouha! Agaparnis má velmi silný zobák a touhu zkoušet materiály, a tak se může stát, že zničí mříže, popřípadě i vnitřní vybavení klece (misky na vodu), pokud není dost kvalitní. Také velikost klece bychom měli volit spíše větší. Vzhledem k tomu, že je tento pták docela hlučný – má zvučný hlas – doporučujeme jej umístit tam, kde to nevadí. Zvolit můžete například venkovní voliéru z vhodného materiálu, jako jsou hliníkové profily

Ochočte si ho 

Nezapomeňte ale na to, že agapornis je pták společenský, takže úplně mimo společnost jej nedávejte. Odměnou vám může být to, že když jej budete zahrnovat pamlsky, můžete si jej snadno ochočit. Vzhledem k tomu, že agapornis se v zajetí dobře rozmnožuje a nemá žádné speciální nároky (mimo odolnost materiálů klece), jedná se o velmi oblíbeného „prvního“ papouška. Lidé se díky němu seznamují s chovem ptactva. 

Zvídaví a inteligentní 

Agapornis patří mezi papoušky, kteří neustále něco kutí. Můžete trávit dlouhé chvíle jen tím, že je budete pozorovat. Jsou zvídaví a často budou zkoumat věci a hračky, které jim poskytnete. Na jídlo nejsou vůbec vybíraví, postačí jim zrna, ovoce a zelenina. Chovat je můžete i v jednom kuse (například zebřičky je nutné chovat vždy v páru). Není ale problém pořídit si i více agapornisů, když jim poskytnete dostatek prostoru.