vlak praha

Zamysleli jste se nad tím, čím musí projít vlak, než vyjede?

Každý z nás jednou za čas jede vlakem. Přece jenom na delší vzdálenosti je to mnohem výhodnější cestování, které nezabere zrovna nějak moc času. Navíc v dnešní době jsou vlaky tak komfortní, že nám ani nevadí, že nějakou hromadnou dopravou jedeme. Dneska už jsou vlaky naprosto moderní, jsou plné příjemné obsluhy a skvělého jídla. Navíc je zde mnohdy k dispozici síť Wi-Fi a taky i elektrická zásuvka. Kdo by tak vlakem dneska nejezdil rád?

Nicméně je nutné podotknout, že málokdo si z nás uvědomuje, čím vším musel vlak projít, než se vydal na svou první cestu po kolejích. Jelikož se v něm má v budoucnu převážet mnoho lidí, musí být vlak podroben mnoha zkouškám, testům a měřením, které teprve uznají za vhodné, že se vlak dá na svou první jízdu.

Toto neplatí jenom o vlaku, ale také o jiných dalších kolejových vozidlech, jimiž jsou například tramvaje nebo metra. Jestli se ptáte, čím vším si vlak musí projít, jdeme vám tuto otázku zodpovědět!

4 laboratoře, 4 povolenky k výjezdu

Nejdříve je nutné, aby výrobek projel čtyřmi laboratořemi, v nichž se dělají nejrůznější testy a měření, kterými budoucí kolejové vozidlo musí projít. Nejdříve se jde do laboratoře požární bezpečnosti, kde se zkoumají reakce výrobku na oheň. I malá jiskra mnohdy může být nebezpečná, proto je nutné dbát na udělání těchto zkoušek, které se řídí normami EN 45545-2, dále ISO 5660-, ISO 5659-2 a taky GOST 55995.

Poté se putuje do laboratoře statických a dynamických zkoušek, kde se měří statika a dynamika také podle norem, předpisů a požadavků klienta. Další zastávkou je laboratoř spolehlivostních zkoušek, kde se studuje hlavně životnost tohoto výrobku a v neposlední řadě se putuje do laboratoře fyzikálně-chemických zkoušek, kde se zkoumá reakce na různé chemické prvky.

Kdo takové testy dělá?

Těmito testy a měřením se zabývá řada společností. Mezi nimi je také společnost CZtesting, která je jedničkou ve svém oboru. Mimo zkoušky a měření nabízí také konzultace a vzdělávání v podobě různých školení. Pyšní se taky řadou certifikátů, které jenom potvrzují kvalitu a spolehlivost této firmy.