Vybavení, které nesmí chybět na žádném náměstí

Vybavení, které nesmí chybět na žádném náměstí 

Náměstí je veřejný prostor, kde se lidé nejčastěji setkávají. Zpravidla bývá ohraničené přilehlými domy a nezřídka mu dominuje významná stavba, kašna, socha či morový sloup. Neobejde se ale ani bez určitých doplňků, které lidem zpříjemní pobyt a turistům poskytne cenné informace. 

5 věcí, které na náměstí musí být 

Náměstí je vlastně centrem dění. Proto by na něm měla stát venkovní vitrína s vyhláškami a důležitým oznámením nebo třeba mapou města. 

Určitě budete potřebovat ohradit určitý prostor. To může zajistit zahrazovací sloupek, který na náměstí vypadá přeci jen důstojněji než drátěný plot. Můžete s ním vymezit prostor, kde byly právě vysazené pestrobarevné květiny, právě rekonstruované monumenty nebo třeba provizorní pódium, když se zde bude pořádat nějaká akce. 

Spousta lidí bude chtít na náměstí relaxovat, zvláště, pokud se uprostřed nachází fontána nebo významná socha. Investujte do laviček, které budou směřovat čelem k ní. Lavičky by měly být vybírané s ohledem na charakter místa a zdejší atmosféru – moderní kousky nebudou v historickém centru působit dobře. Důležitá je samozřejmě i jejich kvalita, jelikož budou hojně zatěžované. Počítat bohužel musíte i s řáděním vandalů, proto by měly být nenáročné na údržbu. Pokud na náměstí stojí stromy, umístěte lavičky i pod ně, aby lidé mohli odpočívat ve stínu. 

Nezapomeňte na odpadkové koše 

Spolu s lavičkami je nutné pořídit také odpadkové koše. Sice nepatří k oblíbenému vybavení, pokud se ale chcete vyhnout malým černým skládkám, umístit je na náměstí musíte. Aby tak úplně nekazily veřejné prostranství, volte nenápadné kovové nádoby (odolají žhářům) v neutrální zelené nebo hnědé barvě, které splynou s okolím. 

Náměstí musí být osvětlené. K tomu poslouží obyčejné pouliční lampy, pokud ale chcete z dlouhodobého hlediska ušetřit a není vám lhostejné přírodní prostředí, zvažte pořízení solárních LED lamp.