Rostliny, které na zahradě zaplaší komáry. Vyzrajte na hmyz příští rok

Rostliny, které na zahradě zaplaší komáry. Vyzrajte na hmyz příští rok 

Komáři patří ke stinným stránkám letních dní. Zatímco doma si můžeme nainstalovat okenní sítě, venku nám tento hmyz dokáže pěkně znepříjemnit klidné chvíle s rodinou a přáteli. Nejjednodušším a velmi účinným řešením je aplikovat na sebe speciální přípravky proti škůdcům ve formě repelentu, případně, pokud máte možnost přívodu elektrické energie, zvolit elektrický odpařovač proti komárům. Bojovat proti nim ale můžete i vysazením některých rostlin v blízkosti vaší terasy. 

Jaké rostliny si na zahradě vysadit? 

Muškáty patří nejen k oblíbeným letním květinám, ale také k nejlepším odpuzovačům komárů. Zvláště, pokud voní po citronu. Hodí se na slunné stanoviště. Pak jim stačí dopřát jen pravidelnou zálivku a občasné hnojení a o účinný repelent je postaráno. 

Citronová tráva najde uplatnění nejen v záhonu, kde bude odpuzovat komáry, ale také jako přísada do mnoha jídel. Pěstovat se dá i v květináči na parapetu. Citronové trávě vyhovuje slunné stanoviště, propustný substrát a dostatek prostoru, jelikož její listy mohou dorůst až do výšky jednoho metru. 

Máta patří k dalším typicky letním bylinkám. Až si pár snítek přihodíte do osvěžujícího mojita, postavte bylinku v květináči na stůl, její typické aroma komáry spolehlivě odpudí. Pokud se rozhodnete mátu pěstovat v záhonu, průběžně ji vytrhávejte, jinak začne utlačovat ostatní rostliny. 

Podobně jako máta bude fungovat i meduňka. Nejen, že vám bude nápomocná při bolestech hlavy a potížích s usínáním, komáři se jí budou vyhýbat obloukem. Pokud vás přeci jen nějaký štípne, podrťte čerstvý lístek meduňky a přiložte ho na ránu. 

Pokud máte doma kočku, pak jste už jistě někdy slyšeli o bylince se jménem šanta kočičí. Značná část koček na ni totiž reaguje jako na psychedelickou drogu, avšak bez neurologických následků a vytvoření návyku. Šanta navíc obsahuje dráždivou organickou sloučeninu, která má silné repelentní účinky. Zažene nejen otravné komáry, ale i další hmyz.