3 tipy, jak postavit nízkoenergetické bydlení

3 tipy, jak postavit nízkoenergetické bydlení

Vybudovat si nízkoenergetické bydlení, to je dnes dané zákonem. Respektive zákon stanovil, že novostavby musí splňovat minimálně požadavky na nízkoenergetický dům. Pokud aktuálně stavíte, možná se ptáte, co to vlastně nízkoenergetické bydlení je. Respektive jak můžete z aktuální novostavby udělat nízkoenergetické bydlení, které by příliš neškodilo přírodě a které by se pyšnilo velice nízkou energetickou náročností. 

Jak již bylo nastíněno, nízkoenergetické bydlení, které kupříkladu staví firma ORCAN GROUP s.r.o., se pyšní svou nízkou energetickou náročností. Využívá ke svému životu různá úsporná opatření, jež snižují výrobu elektrické energie. Životní prostředí tak z těchto domů opravdu doslova jásá. 

Pokud přesně nevíte, jak postavit nízkoenergetické bydlení, máme pro vás tři tipy. Níže uvedená opatření udělají i z vašeho příbytku dům, který dodavatele elektřiny tolik potřebovat nebude. 

Pořiďte si fotovoltaickou elektrárnu

Jedním ze způsobů, jak můžete z domova udělat nízkoenergetické bydlení, je pořídit si fotovoltaiku. Pokud je fotovoltaická elektrárna na vás až příliš drahá, pokud s ní chcete počkat, při výstavbě domů s ní aspoň počítejte a dům na ni připravte. Opravdu se vám to bude v budoucnu hodit. 

Pokud se však rozhodnete si fotovoltaiku pořídit nyní, můžete zažádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Ta může být v tomto případě až ve výši 150 tisíc korun. 

Aktivně využívejte dešťovou vodu

Nebuďte tolik závislí ani na dodavatelích vody. Začněte využívat dešťovou vodu, která podle odborníků může nahradit až padesát procent z toho objemu, který běžně spotřebujete. Minimálně ji můžete využít při péči o zahradu, tím však výčet jejího využití nekončí. 

Dešťovou vodu chytejte do nadzemních a podzemních nádrží, poté ji aktivně využívejte. 

Tepelné čerpadlo jako zdroj vytápění

Abyste se mohli pyšnit nízkoenergetickým bydlením, měli byste mít i tepelné čerpadlo. To je ten nejlepší zdroj vytápění v nízkoenergetických domech. Mezi jeho výhody patří kupříkladu levný provoz, snadná obsluha, velmi dlouhá životnost nebo čistý provoz bez zápachu.