Praha se rozrůstá. Je ale urbanizace to správné řešení?
Bytová krize je pro hlavní město České republiky už něčím typickým. Trvá už tak strašně dlouho, že k ní zkrátka přirostla jako Karlův moc nebo Václavské náměstí. Místo toho, aby se uvolnily volné byty a pustily se k rekonstrukci, hodlá se Praha rozšířit do okolí. S tím už ostatně začala a aktivně se rozšiřuje do různých oblastí, které se u hlavního města těsně rozpínají. Mnozí lidé doufajíc, že se Praha skutečně roztáhne do dalších oblastí, podstupují stěhování. Je však v tomto případě urbanizace tím správným řešením? Nebylo by lepší jen nechat spojená slova stěhování Praha, nikoli stěhování do okolí Prahy?
Rozpínající Praha má rovnou několik nevýhod
V Praze dochází prakticky každý den ke stěhování bytů nebo ke stěhování domů. Lidé se stěhují do jiných částí, protože jim jejich nynější místo nevyhovuje, často se také stěhují za atraktivnějším nájmem. A jak již bylo zmíněno, v poslední době se stěhují i do okrajových částí Prahy, u nichž doufají, že se jednoho krásného dne stanou součástí hlavního města.
Jenže rozpínající Praha má hned několik nevýhod. Kupříkladu tu mluvíme o výstavbě, která bude mít nehorázný dopad na infrastrukturu, která tak bude ještě více zatěžována než nyní. Navíc vystavět dlouho zanedbávaná a nevyužitá místa bytovými jednotkami, to také nebude nic snadného. A především to nebude nic levného – už nyní má hlavní město poměrně napnutý rozpočet a s každou korunou je třeba zacházet opatrně.
Náklady se netýkají jenom výstavby
Je třeba ještě uvést na pravou míru jednu věc, a sice že se náklady spojené s výstavbou nových oblastí netýkají jenom novostaveb, ale také výstaveb čističek odpadních vod, dále také budování správy a údržby vodovodů a kanalizací. To vše jsou náklady, které hlavní město se svým už tak napjatým rozpočtem opravdu nedokáže pokrýt.