syndrom

Jak poznáte syndrom vyhoření a jaká je následná léčba?

Už jste se setkali se syndromem vyhoření? Jedná se o stav, kdy nemáme energii na to, abychom se setkávali s přáteli a blízkými lidmi, kdy nemáme sílu na sportování, kdy jsme neustále rozčarovaní a neumíme se soustředit ani na práci, ani na naše koníčky. To vše spadá do definice syndromu vyhoření, ovšem nejedná se o nic, s čím by si odborníci nedokázali poradit. Stejně jako závislosti na drogách, lécích, gamblerství nebo závislost na alkoholu, se léčí i syndrom vyhoření tak, že se vyhledá odborná pomoc, která dá naši psychiku do pořádku. Jenže nejdříve musíme syndrom vyhoření poznat.

Syndromu vyhoření se také jinak říká syndrom vyhasnutí. Definice obou stavů však zůstává stejná, a sice jedná se i psychický stav vyčerpanosti. Nejčastěji se syndrom vyhoření ukáže ve chvíli, kdy jsme dlouhodobě ve stresu.

Jak syndrom vyhoření rozpoznat?

Existuje několik symptomů, které poukazují na syndrom vyhoření, nebo, chcete-li, syndrom vyhasnutí. Hlavním příznakem je vyčerpanost. Cítíme se neustále unavení, i když jsme dlouho odpočívali nebo dobře spali. Nemáme žádnou energii, jsme emocionálně nevyrovnaní. Dalším příznakem je nedostatek motivace a také frustrace, případně nával negativních emocí, které se značně podílí na tom, jak náš život zrovna vypadá.

Jistým projevem je také slabý pracovní výkon, což je však příznak, který poznáme až po čase. Taktéž o sebe nepečujeme, nemáme zájem se sobě věnovat. Klesá spokojenost člověka a přichází zdravotní problémy v podobě deprese, obezity či v podobě zažívacích problémů.

Jaká je léčba syndromu vyhoření?

Léčba syndromu vyhoření není nijak těžká. V ideálním případě by se měla najít odborná pomoc (doporučujeme NEO CENTRUM, více informací na www.neocentrum.cz), ale také si můžete zkusit pomoct sami, a sice můžete vyzkoušet žít chvilku offline či dopřát si kvalitnější spánek. Pomoct můžou i nové aktivity s přáteli.