Jak na svařování hliníku

Jak na svařování hliníku

Svařování hliníku a jeho slitin je stále častější formou profesionálního i hobby svařování. Jak to udělat, abyste bezpečně a pevně vytvořili svár na tomto materiálu? 

Svářečský kurz jako základ

Svařování elektrodou či jinak je dokonalou zábavou, která se může proměnit i v dobře placené zaměstnání. Jako první krok je třeba projít svářečským kurzem, který pomůže v orientaci v materiálech i v technologiích svařování. Poté již dokonale zvládáte zvolit správné formy svařování, ale také bezpečně ovládat svářečky. 

Oblíbený materiál

Hliník se v profesionálních průmyslových odvětvích, ale také v hobby dílnách, vyskytuje stále častěji. A není se čemu divit. Tento kov se vyznačuje snad ideálními vlastnostmi. Nepodléhá korozi a je tedy stálý v průběhu mnoha let i v použití v exteriéru. Hliník je navíc pevný, odolný, a také lehký. Práce s tímto materiálem je ve srovnání s železem či ocelí skutečně velmi snadná. I proto se hliník používá ve stále více odvětvích.

Jakou metodou jej svařovat

Pro svařování hliníku a jeho slitin se nejlépe používá svařovací metoda TIG. Právě zde, v ochranné atmosféře inertních plynů, se daří vytvářet nejkvalitnější a pevné sváry. Jako plyn pro ochrannou atmosféru svarové lázně se nejčastěji používá směs helia a argonu. Hořák používá čistou nebo legovanou wolframovou elektrodu. Tuto elektrodu byste měli pro prodloužení její životnosti, ale také pro přesné svařování, pravidelně brousit. 

Podobně jako ocel

Samotné svařování hliníku se provádí podobně, jako je tomu v případě svařování oceli. Vždy je nutné zachovat maximální bezpečnost na pracovišti. Svářecí kukla, ochranné rukavice a pracovní oděv je nezbytnou součástí každodenní rutiny svářeče. 

Hliník se svařuje pomocí metody TIG. V některých případech se pro vytváření svárů používá také svařování tlakem za studena, nebo také metoda odporového svařování. Tyto metody se ale používají spíše v průmyslu.