Dotace a jaká je jistota úspěchu

Dotace a jaká je jistota úspěchu

Máte jako žadatel o dotaci záruku, že vše proběhne hladce a můžete se od samého začátku na státní příspěvek spolehnout? Ano, ale je třeba splnit všechny podmínky. A to je někdy spletitá cesta skrz úřední kolečka a neuvěřitelné množství formulářů. 

Od žádosti k verdiktu

Dotační systém v České republice je čím dál oblíbenější. Mohou za to stále se zvyšující ceny od potravin po stavební materiál nebo cestování. Pokud tedy můžete ušetřit, je program Nová zelená úsporám nejlepším možným řešením. Stačí v žádosti uvést, máte-li zájem o dotace na zateplení, dotace na výměnu oken nebo jiné úpravy staveb a projektů. 

Na holičkách

Průměrná výše dotace se pohybuje mírně nad dvou set tisícovou hranicí. Takový obnos peněz nemá zdaleka každý, a tak se mohou lidé, kteří se musí spoléhat na kladné vyřízení žádosti, zaleknout rizika, že by v krajním případě museli hradit celou částku ze svého. Dotační systém je ale pochopitelně okleštěn mnoha pojistkami, aby k takovým situacím nedocházelo a žadatelé byli od začátku krytí ze strany státu. 

Není se tedy čeho bát. Proces je poměrně dynamický a téměř okamžitě reaguje na změny v žádosti. Jakmile projevíte zájem o dotaci, peníze v požadované výši se ihned zablokují a jsou rezervované jen pro konkrétního žadatele. V případě, že budou splněny všechny podmínky pro získání finanční pomoci, dotace na zateplení, na výměnu oken, pro lepší, kvalitnější a ekologičtější bydlení mají zelenou. 

Může se ale stát, že během schvalování dotace dojde ke komplikacím na straně žadatele. Nic se neděje. Budete včas a s dostatečnou časovou rezervou na nápravu informováni a dostanete detailní návod, jak dále postupovat. Většina vzniklých potíží se dá vyřešit. Pokud se nedostatky během pár týdnů odstraní, žádost je stále aktivní a peníze vám budou po schválení vyplaceny. Jsou-li překážky vážnějšího rázu, není problém dotaci zrušit a peníze uvolnit pro náhradníky a neblokovaly tak plynulý proces čerpání.