Zdravé bydlení je nyní trendem. Ale co to vlastně znamená?

Zdravé bydlení je nyní trendem. Ale co to vlastně znamená?

Věděli jste, že podle posledních průzkumů trávíme více jak devadesát procent svého času v budovách? Člověk by si myslel, že se s příchodem home officu něco změní, ale naopak – zůstalo všechno při starém. Člověk opět tráví stejné množství času mezi čtyřmi stěnami. I proto bychom se však měli snažit, abychom žili ve zdravém prostředí. Nemusíme nutně trávit v parcích celé dlouhé hodiny, i doma při práci můžeme být obklopeni čerstvým vzduchem. Stačí, když do svého příbytku pustíme technologie. 

Třeba taková rekuperace je skvělý způsob, jak zajistit zdravé prostředí i u vás doma. Jedná se o řízené větrání, které vnese do vašeho příbytku čistý vzduch, aniž byste museli otevřít okno. Výhodou je především to, že do interiéru se dostane vzduch už čistý bez jakýchkoli alergenů. 

Není to ale jen o rekuperaci

Definicí pro zdravé bydlení však není jenom rekuperace. Pro zdravé bydlení jsou typické přírodní materiály, dobré dispozice, také ergonomie (především v pracovně), samozřejmě také příjemné i funkční osvětlení nebo živé rostliny, jež přináší do interiéru alespoň trochu kyslíku. 

V duchu této definice bychom se měli nést při zařizování svého příbytku. Není přesně jasný styl bydlení, je to spíše o držení se výše uvedeného. Tak to tedy radí interiéroví designéři. 

Musíme sledovat i technické parametry

Pokud chceme o svém příbytku mluvit jako o zdravém bydlení, je zapotřebí sledovat i řadu technických parametrů. Sem spadá například to, jak je vysoký vlhkost v místnosti při vaření, praní nebo jaká je vlhkost terária, akvária či květin. Vlhkost je totiž ideálním místem pro plísně a mikroorganismy, na to pamatujte. 

Velkou pozornost je třeba klást i na těkavé látky ve chvíli, kdy je používáme. Obsaženy jsou například v nátěrech, skladbách omítek nebo v lepidlech. Pročítejte si proto složení.